вторник, 10 септември 2013 г.

Повръщане

Повръщането при децата 

Поради редица особености на детския организъм повръщането при децата никак не е рядкост, като това важи в особено голяма степен за кърмачетата. Медицинските специалисти различават 3 основни типа повръщания при децата:

- Случайно, инцидентно повръщане. Ако повръщането е необичайно за вашето дете, тогава е препоръчителна консултация с лекар, тъй като може да се касае за нещо сериозно - състояние, налагащо хирургическа намеса, менингит или менингоенцефалит, травма на главата, първата изява на захарен диабет, отравяне и др.

За щастие най-често случайното повръщане се дължи на вирусни или бактериални инфекции на стомашно-чревната система (в тези случаи освен повръщането много често са налице и разстройство, болки в корема, повишена темпера ура и главоболие, а също и болни с подобни оплаквания в семейството или колектива на детето). В повечето случаи тези инфекции, със или без хомеопатични или други медикаменти бързо се преодоляват, без да застрашават живота на детето. Причина за случайни повръщания могат да бъдат и хранителни отравяния или прекаляване с определени храни. В такива случаи често се налага лекарска намеса.

- Повтарящо се повръщане. То се наблюдава при язва или гастрит, чиято честота при децата за съжаление все повече се увеличава. Периодично повтарящо се повръщане може да има и при гастроезофагеален рефлукс (връщане на стомашно съдържимо към хранопровода), при мигрена и др.

- Ацетонемично повръщане. То представлява малко по-особена форма на периодично повръщане. Наблюдава се най-често при деца между 2 и 8-го-дишна възраст, които обикновено са емоционално по-лабилни и при които нерядко има наследствен обремененост за такова повръщане. Провокиращи фактори за поява на ацетонемично повръщане могат да бъдат вирусни или бактериални инфекции, нервно-психически пренапрежения и проблеми, промени в храненето и други. Когато става въпрос за ацетонемични повръщания, общото във всички случаи е дъхът на ацетон и на производни от него продукти в урината. Периодичните ацетонемични повръщания се появяват остро, на пристъпи и се повтарят неколкократно, а в извъннристъпните периоди детето се намира в абсолютно здраве. Обикновено една криза продължава от няколко часа до няколко дни.

Колкото и да е неприятно, много рядко ацетонемичното повръщане налага болнично лечение с включване на системи. Осигуряването на достатъчно калории под формата най-вече на хладки напитки, приемани на малки порции, в съчетание с подходящо подбрани хомеопатични лекарства почти винаги води до бързо овладяване на кризата. Нещо повече - хомеопатичното лечение може да разреди значително пристъпите на ацетонемични повръщания.

1. ВАНА ЗА КРАКАТА- Приготвя се кофа с хладка вода (37°С) и се долива от горещия кран дотолкова, колкото може да се търпи (40- 45°С). Важна подробност е постепенното загряване за 15 мин. Освен при диария помага при повръщанеа главоболие, болки в корема, безсъние и всякакви спастични явления. 
2. К
опър + джоджен- по 1 чаена лъж. в чаша вряла вода 5 мин. запарка. Когато поизстине, по лъжичка по лъжичка при гадене, повръщане и др. спазми.

2.. ХОМЕОПАТИЯ
 Ето и някои от основните хомеопатични лекарства, намиращи приложение в лечението на повръщането.

При вирус се комбинират с Осцилококциум

- Вомитосхил (свещички). Има и на капки, но при повръщане се изгвърлят от оранизна,

- «Нукс вомика» в разреждане 9 СН, по 5 гранули след всеки пристъп на повръщане, се използва основно в случаите на гадене и повръщане след преяждяне, но и във всички други случаи, когато повръщането облекчава гаденето, а езикът е обложен в задната си част с бяло-жълт налеп.

- »Антимониум крудум» в разреждане 9 СН, по 5 гранули след всеки пристъп на повръщане, също се използва в случаите на преяждане, но за разлика от предното лекарство индикация за прилагане на «Антмониум крудум» е необлекчаващо гаденето повръщане в комбинаця с дебел, белезникав налеп по целия език.

- «Ипека» в разреждане 9 СН, по 5 гранули след всеки пристъп на повръщане, се използва за лечение на постоянно гадене и повръщане, което не води до облекчаване на гаденето, в комбинация с чист или леко обложен език.

- «Арсеникум албум» в разреждане 9 СН, няколко пъти дневно по 5 гранули, се препоръчва основно когато е налице хранителна интоксикация (консерви, замърсена вода, развалено месо и др.). Повръщането не води до облекчаване на гаденето, повърнатите материи имат парещ характер и са налице силна тревожност и отпадналост, засилващи се през нощта. Налице е жажда за малки количества вода.

- «Фосфорус» в разреждане 9 СН, 2-3 пъти дневно по 5 гранули, се препоръчва за лечение на повръщания с характеристики, подобни на тези на «Арсеникум албум».

- «Вератум албум» може да помогне в случаите, когато обилните повръщания са придружени от обилно студено изпотяване и последващото обезводняване нерядко води до колапс. За целта е препоръчително от медикамента няколко пъти дневно да се приемат по 5 гранули в разреждане 9 СН.

- «Кокулус индикус» в разреждане 9 СН, 2-4 пъти дневно по 5 гранули, е препоръчителен за лечение на гадене и повръщане, придружени от световъртеж.

- «Сена» в разреждане 5 СН се използва основно в случаите, когато е налице т. нар. ацетонемично повръщане. Детето има дъх на ацетон, а в урината му се установяват отпадни продукти на ацетон. В тези случаи «Сена» се приема няколко пъти дневно по 5 гранули, най-често в комбинация с един или няколко от гореизброените медикаменти. Лекарите-хомеопати разполагат с медикаменти, с които могат да разредят и прекратят появата на ацетонемични повръщания. В много случаи повръщанията се съпровождат и от разстройство, което също се повлиява много добре от гореизброените медикаменти




Няма коментари:

Публикуване на коментар