Напоследък все по-модерно е илачите да се заменят със здравословни занимания, пише сп. "Мен енд уимин". Смята се, че ако вдигне леко температура, то може да се избави от настинката с комплекс гимнастически упражнения, които да заменят топлите завивки.
Гърлото е зачервено, носът тече, появява се и кашлица. Засегнати са и бронхите. Детето диша тежко. Лимфните възли са възпалени. Ако лежи, хлапето е застрашено гнойта да се задържи, да не може да я изкашля и микробите да се разпространят, което вече води до възпаление на белите дробове. Затова с намаляването на температурата трябва да стане и интензивно да се движи - скокове, не много бързо бягане. При учестеното дишане се получава нещо като автомасаж, бронхите по-лесно се освобождават, а кашлицата преминава бързо.
Още първия ден след понижаване на температурата може да се започне с лечебната гимнастика.
При 3-4-годишни деца е подходяща войнишката стъпка. Из стаята хлапето прави маршировка и се опитва да диша през носа, да държи изправен гърба. Това за 1 минута.
После може да премине на "самолет". Това е бягане с разтворени ръце на равнището на раменете, при което се издава звук - нещо като "у-у-у". В последните секунди на бягането постепенно се намалява темпото. Упражнението се изпълнява първоначално за 10-15 сек, като се стига до минута.
При "часовника" краката са на ширината на раменете, ръцете - на пояса. Наклон надясно - тик, наклон наляво - так. Внимава се гърбът да е изправен и думите да се произнасят високо. Упражнението се прави 4-5 пъти.
След това се пристъпва към "косача". Имитира се косенето на трева наляво и надясно с високо произнасяне на някакъв звук, наподобяващ коситба ("жух"). Прави се 3-4 пъти на всяка страна. После детето пропълзява 2 пъти под стола, застава на колене върху него и показва как жужи бръмбарът, как кукурига петелът, лае кучето. Всяко по 2-4 пъти.
В същата поза може да имитира духането на вятъра, като постепенно засилва звука.
Полезно е и надуването на балон, като първоначално се гледа да не духа повече от 3-4 пъти. Вдишването става през носа.
Не е задължително наведнъж да се разучат всичките упражнения, пояснява списанието. Може да се изпълняват на ден по 3-4, а на следващия да се сменят, за да не омръзне гимнастиката на хлапето. За по-големите деца може да се добавят още.
При "дървосекача" краката са на ширината на раменете, ръцете са хванати над главата. При наклон напред се навеждат и ръцете, детето казва високо "ух". Прави се 2-5 пъти.
За "велосипед" се лежи по гръб и се имитира карането на колело. Движенията се правят 2-6 пъти, а дишането е свободно.
Имитира се също и плуването в стил брус - лег по корем, главата повдигната, кръгови движения с ръцете. Дишането е свободно.
Ако след гимнастиката на малкото му се прииска да се откашля, значи целта е постигната и скоро детето ще оздравее.
Няма коментари:
Публикуване на коментар