вторник, 10 септември 2013 г.

Диария

ДИАРИЯ
Един от най-често срещаните летни проблеми е разстройството.
Причините за острото разстройство най-често са грешки в диетата, вирусни или бактериални инфекции. Независимо от причината, хомеопатичните медикаменти биха могли да бъдат полезни като основна или като спомагателна терапия (в зависимост от причинителя на разстройството и състоянието на пациента).


1. НАЙ-ДОБРАТА РЕЦЕПТА С БРАШНО 

1 ч.л. бяло брашно
1 непълна ч.ч. вода
1/2 ч.л. захар
лъжичка/виличка за разбъркване.


Сипете брашното в чашата с вода и разбъркайте добре с виличката до получаване на бяла боза. Изпийте течността (макар, че не е особено приятна).

Брашнената каша минава като сюнгер през червата. По този начин отмива и по-късно изхвърля токсините, причинили разстройството. Готовите прахчета и хапчета имат свойсвото да неутрализират токсичното вещество, но не могат да почистят толкова добре червата, колкото брашното.

Ако е нужно, изпийте още 1 брашнена вода до пълното спиране на разстройството.

Този лек е добре да се знае в случай, че се намирате някъде, където няма аптека и не сте взели с вас нужните лекарства. Не забравйте този ден да пиете повече течности, за да изгебнете обезводняване на организма.

2. ИЗПИВА СЕ ЕДНА ЧАША С ВОДАТА ОТ СВАРЕН ОРИЗ

3. ХРАНИ. ДИЕТА
I. 12 часова чаена пауза. Чай от кора от нар, червено поддъбиче, цикория, дренки и др.
II. Захранване: I Супа на Моро: цепят се моркови и се вади сърцевината. Варят се 1 час в тенджера под налягане, леко подсоляване. 
ІII. Лечебна Хумана. Първата храна след чаената пауза.
IV. Банани, леблебия, ориз, картофи, сухар, препечен хляб.

Средства за по- добро храносмилане (несмляната храна причинява разстройство ): 30 % р-р на прополис. 3 пъти по 4- 10 капки в 1 супена лъжица вода, сок, нектар. Или за деца нека сме по-точни, по 1- 2 капки на прием за всяка година живот. 3 годишно дете приема 3- 6 капки на прием. До 1 година- по 2- 3 капки на прием. 

Ябълка да се нареже и изчака да потъмнее добре. Тогава се яде. 


4. ПРОБИОТИЦИ
В случаите на разтройство  винаги е полезно и приемането на пробиотици (препарати, съдържащи "добри" чревни бактерии). Такива на нашия пазар са Linex, Bio-Gaya, Enterol и др.

5. ВАНА ЗА КРАКАТА - Приготвя се кофа с хладка вода (37°С) и се долива от горещия кран дотолкова, колкото може да се търпи (40- 45°С). Важна подробност е постепенното загряване за 15 мин. Освен при диария помага при повръщанеа главоболие, болки в корема, безсъние и всякакви спастични явления. 

6. ХОМЕОПАТИЯ
Основните медикаменти, измежду които хомеопатът може да се избира в случай на разстройство са следните:
Симптоматични медикаменти (предписват се в разреждане 9 CH, обикновено по 5 гранули след всяко диарично изхождане):
- China rubra. Ако разстройството е изтощително и неболезнено и е свързано с отделяне на зловонни газове и с дифузно подуване на корема.
- Podophyllum peltatum. Индикация за използването на този медикамент е воднистата, изтощителна диария, съпътствана от газове и спастична болка.
- Когато диарията е пареща и зловонна, най-подходящ за използване е Arsenicum album.
- Veratrum album. За този хомеопатичен медикамент трябва да се мисли, когато диарията е много обилна и води до бързо обезводняване на организма и когато са налице спастични болки в корема, студено изпотяване и пребледняване и склонност към колапс.
- Ipeca е много добър хомеопатичен медикамент за лечение на болезнена диария с пенести, зелени изпражнения, която се придружава от гадене, повръщане и повишено отделяне на слюнка.
- Argentum nitricum е симптоматичен при диария със слузести, зелени изпражнения, понякога примесени с кръв и шумно отделяне на газове. Подходящ е и при хеморагичен ректоколит. 
- Aloe се препоръчва при слузеста струйна диария, появяваща се всеки път след приемане на храни или течности и придружена от обилно отделяне на газове и от куркане на червата. Често е налице слабост на аналния сфинктер, водеща до неволно изпускане на изпражнения.
- Baptisia tinctoria се препоръчва при т.нар. “чревен” грип, когато диаричните изпражнения се съпровождат от главоболие и болки в мускулите и очите.
- Colocynthis се препоръчва във всички случаи, когато разстройството е придружено от силни коликообразни болки, облекчаващи се при превиване на две или при силно притискане на болезнената зона. При много силни болкови кризи е препоръчително да се приемат по 5 гранули в разреждане 9 или 15 CH на всеки 15 минути, като приемите се разреждат с настъпване на подобрение.
- Antimonium crudum е най-подходящ за приемане, когато разстройството се придружава от гадене, повръщане и образуване на белезникав налеп по езика.
Медикаменти, отговарящи на провокиращите фактори (обикновено се изписват в разреждане 9, 15 или 30 СН, по 5 гранули ежедневно или през ден или по 10 гранули веднъж седмично):
- Gelsemium sempervirens е подходящ в случаите, когато разстройството е провокирано от притеснение.
- Argentum nitricum е подходящ в случаите, когато разстройството е провокирано от чувство за тревога, без да има реално основание за такава.
- Podophyllum peltatum, в качеството му на етиологичен медикамент, се използва при диария, дължаща се на прекалена консумация на пресни плодове или никнене на зъби (при кърмачета). Най-подходящо е да се предпише в разреждане 9 CH - по 5 гранули след всяко диарично изхождане.
- Antimonium crudum е най-подходящ за приемане, когато разстройството се дължи на преяждане, най – вече с кисели плодове.
- Ако разстройството се дължи на прекаляване със сладки храни или със сладолед, то трябва да се мисли за Pulsatilla.
- Когато диарията е причинена от отравяне с месо, миди или развалени консерви, то най-подходящ за използване като етиологичен медикамент е Arsenicum album в разреждане 9 СН – по 5 гранули след всяко диарично изхождане.
- Dulcamara. Това хомеопатично лекарство е най-подходящо за приложение при диария, настъпила в следствие на захлаждане на времето, придружено от повишаване на влажността на въздуха. В тези случаи е препоръчително след всяко диарично изхождане да се приемат по 5 гранули от медикамента в разреждане 5 или 9 СН.

Не рядко в схемата на лечение лекарят - хомеопат подбира комбинация от горепосочените медикаменти, като уповавайки се на своя опит и познания търси взаимно потенцииране на ефекта им.

Медикаменти, отговарящи на чувствителния тип и/или на типа реакция на пациента (обикновено се изписват в разреждане 15 или 30 СН, по 5 гранули ежедневно или през ден, или по 10 гранули веднъж седмично). Приемането на такива медикаменти се налага в случаите, когато става въпрос за хронична или често рецидивираща диария. Техният подбор се прави от квалифициран лекар – хомеопат.

7. ШУСЛЕРОВИ СОЛИ
Oсновно средство при диария е ШС № 3 Ferrum phosphoricum. Чревните въси се нуждаят от
молекули железен фосфат , за да работят.

При подуване, колики, крампи се ползва ШС №7 Magnesium phosphoricum като "гореща седмица"

Избор на средство според вида на изпражненията:
  • ШС № 5 Kalium phosphoricum - пенести изпражнения, с гнилостна миризма
  • ШС № 8 Natrium chloratum - воднисти,слузести изпражнения,разраняващи
  • ШС № 10 Natrium sulfuricum - зеленикаво -воднисти,мазно-сиви,кисели
  • ШС № 9 Natrium phosphoricum - жълтеникаво-зелени,като зеленикава каша,кисели,особено при малки деца. 
  • ШС № 6 Kalium sulfuricum - тъмни,редки,зловонни изпражнения,като жълтеникава каша
  • ШС № 2 Calcium phosphoricum - хронични,зловонни,воднисти,с несмляна храна и слузести нишки
  • ШС № 7 Magnesium phosphoricum - като сивкава каша 
  • ШС № 4 Kalium chloratum - воднисто-слузести в комбинация с ШС № 8 Natrium chloratu




Няма коментари:

Публикуване на коментар